Ideální nájemník? Existuje?

Ideální nájemník? Existuje?

Šárka Walterová 19. 5. 2023

Mohu ovlivnit, jestli nebudou s nájemníkem problémy? Na co si dát pozor? A jak vlastně vypadá ideální nájemník?

Jak vybrat ideálního nájemníka?

Aby pronajímání vašeho bytu byla spíš radost než starost, je důležité vybrat toho správného nájemníka, se kterým nebudou problémy. A z tohoto pohledu doporučuji soustředit se na tři body, ve kterých chcete mít jistotu, že je to ten pravý:

  • že bude mít na nájem
  • že se s ním bez problémů domluvíte na vyúčtováních, údržbě a drobných opravách v bytě
  • že se bude (nájemník a jeho hosté) chovat ohleduplně k sousedům, zástupcům SVJ, nebo družstva (kteří v domě pravděpodobně také bydlí)

Pronajímání bytů se věnuji každý den, tak vám mohu dát několik tipů:

Než se se zájemcem domluvíte na prohlídce, pošlete mu jednoduchý dotazník. Zeptejte se ho na to, co vás zajímá. Například kde pracuje, na jak dlouho nájem hledá, kde teď bydlí, s kým by v bytě bydlel, kolik z těchto lidí kouří, zda chovají zvíře. Nic nikomu samozřejmě nezakazujete, jen se jako majitel zajímáte.

Prověřte nájemce v on-line registrech, zda vám nezatajil něco, o čem byste měl vědět, například insolvence, exekuce a podobně. Exekuce, nebo insolvence není samozřejmě konec světa a může se přihodit komukoliv. Pokud ale s někým uzavíráte dlouhodobý nájemní vztah a svěřujete mu klíče od bytu, měl byste o těchto záležitostech vědět. Pokud nevíte, jak tyto informace z registrů získat, napište mi, ráda vám pomohu.

Na prohlídku si jednotlivě pozvěte dva až tři vhodné zájemce, kteří odpovídají vašim očekáváním. Osobní setkání zpravidla rozhodne. Kdo z nich se chová přátelsky a mluví otevřeně? Se kterým z nich byste se chtěli potkávat při inspekcích bytu a vyúčtováních? Který z nich bude asi dobře vycházet se sousedy?

Troufám si říct, že v pronajímání bytů se mi daří, je to moje oblíbená oblast činnosti. Ve výběru toho pravého nájemníka jsem velmi precizní a mám na to cit. Pokud budete mít k čemukoliv dotaz, napište mi na sarka.walterova@100klicu.cz.

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Nastavení
Povolit vše