Aukce nemovitosti. Ano, nebo ne?

Aukce nemovitosti. Ano, nebo ne?

Dalibor Dražan 25. 10. 2021

Tématem letošního roku v realitách v Česku jsou aukce. Byly zde samozřejmě už dříve, ale loni a letos je realitky a prodávající využívají častěji než kdykoli dříve. Jak je to tedy s aukcemi? Kdy se pro ni rozhodnout? Jsou vhodné vždy? Jak se k nim stavět jako kupující?

Chci prodat nemovitost přes realitku. Mám vyžadovat aukci?

Aukce se zpravidla neplánuje na začátku, vyplyne až podle počtu vážných zájemců. Určitě si ale vyberte realitku, která aukci umí udělat, abyste se pro ni mohli rozhodnout ve vhodný okamžik ve finále.

Není aukce moc komplikovaná? Nestačí „Obálková metoda“?

Aukce je určitě pracnější, ale za to přece realitku platíte. Je ale rozhodně férovější a transparentnější. Obálková metoda není pro prodávajícího ideální. Účastníci mají jen jeden pokus a kdyby tušili, kolik nabídnou jiní zájemci, třeba by nabídli víc. Obálková metoda navíc není transparentní. Pokud zájemci adresují svou nabídku na makléře na určitý den a hodinu, mohou se obávat, že makléř někomu ze zájemců bude nadržovat a zvýhodní jej. Elektronická aukce je oproti tomu důvěryhodná a férová.

Jak by měla realitka aukci správně nastavit?

Je třeba zvolit čas, který umožní všem zájemcům se zúčastnit. Pokud by zvolený termín neumožnil účast byť třeba jednoho zájemce, tak přijdete třeba zrovna o toho jednoho, který by dal o 50.000 víc. A mít 50.000, nebo nemít, je rozdíl.

Minimální příhoz by měl být adekvátní ceně. Neměl by být tak veliký, že na konci aukce odradí někoho od posledního příhozu a ne moc malý, aby aukce netrvala dlouho (zpravidla se po posledním příhozu čeká cca 5 minut do ukončení aukce).

Doba trvání nemusí být dlouhá, bohatě stačí hodina. Aktivita se stejně zpravidla spustí až v posledních 15 minutách. Mimochodem – jednou jsme u nás ve 100klíčů zkoušeli 12hodinovou aukci a dopadlo to jak jsme tušili. 11 hodin a 45 minut se nedělo vůbec nic a v posledních patnácti minutách se rozjela soutěž.

Jsem kupující a aukce se mi nelíbí.

Naprosto chápu. I já, pokud chci něco koupit, tak nejraději rychle a jednoduše. Pokud má ale majitel jen jednu nemovitost na prodej a chce prodat za cenu pro něj nejvýhodnější, tak musí využít nějakou formu cenové soutěže. Vy byste uvažoval stejně. A aukce je nejtransparentnější a nejférovější cestou ke stanovení tržní ceny.

Ve 100klíčů děláme aukce již dlouhou dobu. Někdy se účastní větší počet zájemců, a soutěží spolu velmi aktivně jindy se nakonec do aukční aplikace přihlásí třeba jen dva, nebo tři a někdo z nich vyhraje celkem snadno. V jednom případě se nám stalo, že na byt v Praze, o který byl na prohlídkách veliký zájem, se nakonec v aukční hodinu do portálu přihlásili jen tři zájemci a jen jeden z nich udělal jediný příhoz a vyhrál. Chci tím říct, že není důvod propadat depresi, když vám realitka řekne, že nemovitost půjde do aukce. Třeba ji i tak získate za cenu, kterou jste plánovali.

Pokud vás něco k aukcím zajímá, nebo pokud máte chuť využít aukci na prodej své nemovitosti, napište mi na dalibor.drazan@100klicu.cz.

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Nastavení
Povolit vše