
Energetický průkaz
Dalibor Dražan 19. 10. 2021
A ten energetický průkaz budovy objednáme, až najdeme kupce, jo?
Tuto větu ohledně obstarání Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) občas slyší prodávající od svých makléřů a zpravidla nemají potřebu o ní polemizovat. Nicméně je to opravdu dobrý postup? Jak je to vlastně s energetickým průkazem a jsou s ním spojeny i nějaká rizika? V několika bodech si pojďme toto téma zrekapitulovat.
- PENB je vyžadován při prodeji nebo pronájmu nemovitosti. A musí být předložen při podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. Jednotlivé případy, kdy musí být PENB zpracován jsou uvedeny v §7a, odst. 1 a 2) zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií.
- Povinnost zajistit PENB má vlastník, nikoli realitka. Dobrá realitka ale zpravidla tento dokument pro majitele zajistí.
- Odpovědnost a případná sankce je nicméně na prodávajícím. Nic na tom nemění ani to, že makléř prodávajícího na tuto povinnost neupozornil, nebo poskytl nepřesné informace.
- Pokud prodávající nedodá PENB při podpisu kupní/nájemní smlouvy, porušuje zákon a hrozí mu pokuta až 100 tis. Kč v případě fyzické osoby a 200 tis. Kč v případě právnické osoby.
- Není pravda, že pokud v inzerci uvedete nejhorší třídu, tedy „G“, tak nemusíte průkaz zajistit. Toto je přijatelné dočasné opatření během inzerce, pokud je průkaz ve zpracování. Při prodeji jej nicméně stejně musíte dodat.
- Další nepravdou je, že pokud kupující energetický průkaz nevyžaduje, tak není třeba jej zpracovávat. Povinnosti dodat PENB z vás nemůže kupující sejmout.
- Ve většině případů není možné vytvořit energetický průkaz na byt, musí být vytvořen na celý dům. Pokud tedy prodáváte byt v osobním vlastnictví, je třeba jej vyžádat u majitele budovy, zpravidla SVJ.
- Energetický průkaz a energetický štítek není to samé.
A důležitá tečka na konec. Přibližně polovina zájemců o koupi nemovitosti se o energetický průkaz moc nezajímá a je to pro ně formalita. Pro druhou polovinu je ale tento údaj důležitou informací pro rozhodnutí o koupi. Pokud jej tedy nemáte zajištěný včas a musíte v inzerci a na prohlídkách uvádět že vaše nemovitost je „G – mimořádně nehospodárná“, ztratíte možná některé zájemce a rozhodně si zhoršíte vyjednávací pozicí o ceně.
Toto je stručná a zjednodušená rekapitulace hlavních otázek kole energetického průkazu budovy. Pokud budete pro prodej nemovitosti potřebovat více informací, napište mi na dalibor.drazan@100klicu.cz.
Podobné články

Odpovědnost za skryté vady nemovitosti a jejich reklamace
Dalibor DražanJe třeba se bát po prodeji dodatečných požadavků kupujícího z důvodu zjištěných vad? A mohu tomu předejít?
Více
Jak vybrat úschovu kupní ceny během prodeje nemovitosti?
Dalibor DražanPo dobu trvání převodu vlastnického práva v katastru by měla být kupní cena uschována u důvěryhodné třetí strany, která ji vyplatí prodávajícímu až po úspěšném převodu vlastnictví. A pokud se převod z jakéhokoli důvodu nedokončí, tak naopak peníze vrátí kupujícímu.
Více
Prodávám nemovitost. Zaplatím daň?
Dalibor DražanAno, daní se kladný rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou. Pokud jste na prodeji nic nevydělali nebo prodali se ztrátou, daň neplatíte. Pokud jste ale třeba před dvěma roky nemovitost koupili za čtyři miliony a nyní prodáváte za pět, zaplatíte daň z milionu, který jste prodejem vydělali.
Více