Kupujete nemovitost? Kdy je správné ji pojistit?

Kupujete nemovitost? Kdy je správné ji pojistit?

Jana Dražanová 26. 10. 2023

Souvisí to s otázkou, kdy přesně se stanete vlastníkem nemovitosti.

Tak kdy se stanete vlastníkem? Až po fyzickém převzetí nemovitosti? Ne. Na tom vůbec nezáleží.

Zaplacením kupní ceny? Ne. Převod vlastnictví provádí katastr a tomu je úplně jedno, jestli a kdy byla uhrazena kupní cena.

Změna vlastníka proběhne v předem neznámý den po uplynutí 20denní ochranné lhůty v katastru. Vlastnictví se ale zapíše zpětně ke dni podání návrhu na vklad.

Příklad pro ilustraci:

1. března je podepsána kupní smlouva a ve stejný den je podán návrh na vklad na katastr. Do 20. března běží zákonná ochranná lhůta, ve které katastr nesmí převést vlastnictví. Krátce poté, třeba 25. března, katastr vlastnictví převede, ale udělá to ke dni podání návrhu, tedy k 1.březnu.

Pokud tedy kupujete nemovitost, chcete být správně pojištěni a chcete minimalizovat prostor pro problémy, je správně pojistit nemovitost současně s podpisem kupní smlouvy, nejpozději v den podání návrhu na vklad na katastr. K tomuto dni se totiž zpětně stanete majitelem. A pokud by došlo k pojistné události krátce po podání návrhu na vklad na katastr, mohli byste být nemile překvapeni.

Chcete se poradit ohledně pojištění nemovitosti? Nebo plánujete hypotéku? Zavolejte mi na 603 342 033. Nebo mi napište na jana.drazanova@100klicu.cz.

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Nastavení
Povolit vše