Majitel si vyhrazuje právo výběru nejvýhodnější nabídky...

Majitel si vyhrazuje právo výběru nejvýhodnější nabídky...

Dalibor Dražan 25. 10. 2021

„Majitel si vyhrazuje právo výběru nejvýhodnější nabídky“. „Majitel si vyhrazuje právo výběru kupujícího podle vlastních kritérií“. Tato věta, v drobných obměnách, je v poslední době velmi často k vidění na konci realitních inzerátů.

Někdo si jí ani nevšimne, někdo naopak zkoumá, co přesně ta věta znamená. A mnozí se domnívají, že je tam prostě proto, že realitka plánuje směřovat finále prodeje do aukce. Tak proč tam tedy ta věta je? Znamená něco nekorektního ve vztahu ke kupujícím? Měli by se jí kupující obávat?

Tato formulace se zpravidla objevuje u nemovitostí, kde se předpokládá větší zájem kupujících. I proto se s ní setkáváme právě teď, kdy poptávka po nemovitostech všeobecně převyšuje nabídku. Tato věta férově kupujícím říká, že pokud bude zájemců více, bude si prodávající sám vybírat. A je tedy zbytečné, aby někdo na prodávajícího tlačil s argumentem, že se ozval dříve.

Kritérium pro výběr nemusí být je výše kupní ceny, ale třeba i rychlost její úhrady. Někdy se možná majitel rozhodne pro zájemce, který platí hotově, nebo již má schválený úvěr. A někdy může prodávající preferovat kupujícího, který mu umožní nemovitost ještě chvíli po koupi užívat a nebude spěchat na vystěhování.

Pokud bude vhodných zájemců větší množství, může se majitel rozhodnout o navýšení ceny. Buď osloví nejvhodnějšího zájemce s konkrétní navýšenou nabídkou, nebo formou cenové soutěže – třeba aukce. Aukce u kupujících není zrovna oblíbeným nástrojem, ale je férová a transparentní ke všem.

Pokud se tedy v popisu inzerátu vámi vytipované nemovitosti setkáte s tajemnou větou o „vyhrazení práva výběru podle vlastních kritérií“, nelekejte se a zajímejte se jaká jsou ta kritéria a podle čeho se bude vybírat. Ptejte se, co majitel preferuje. Chtějte být informováni o počtu zájemců a případné změně kupní ceny. A pokud skutečně dojde i na aukci, nezoufejte. Aukce je férová a transparentní cesta výběru kupujícího a v zahraničí je aukce už mnoho let zcela standardním způsobem prodeje.

A pokud vás k tomuto tématu bude cokoli zajímat, napište mi na dalibor.drazan@100klicu.cz.

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Nastavení
Povolit vše