Nabyli jste v roce 2022 nemovitost? Nezapomeňte podat přiznání k dani.

Nabyli jste v roce 2022 nemovitost? Nezapomeňte podat přiznání k dani.

Dalibor Dražan 14. 1. 2023

Daň z nemovitosti se přiznává i platí dopředu, proto je pro tento rok termín podání řádného daňového přiznání do 31.1.2023 a jsou povinni ho podat všichni, kdo v r. 2022 nabyli do vlastnictví nemovitost.

Povinnost podat toto daňové přiznání mají i ti, kteří svoji nemovitost výrazně rekonstruovali i přesto, že ji již do daňového přiznání zahrnuli dříve (to se například týká i těch staveb, které prošly kolaudací; u staveb, kde se přistavovalo, měnila se rozloha pozemku, nebo se změnil druh pozemku).

Pokud jste v roce 2022 prodali nemovitost, ale v daném kraji Vám ještě nějaká nemovitost zbyla, jste povinni podat Dílčí daňové přiznání.

Pokud jste v roce 2022 prodali, nebo darovali své nemovitosti a už v daném kraji žádnou nemovitost nevlastníte, jste povinni tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu.

A několik užitečných informací navíc:

  •  daňové přiznání podává ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1.1.2023
  •  za nemovitost v SJM nebo podílovém spoluvlastnictví může podat daňové přiznání pouze jeden z manželů nebo spoluvlastníků a ten také uhradí příslušnou daň za celou nemovitost.
  •  poplatník, který má aktivní datovou schránku je povinen podat daňové přiznání jejím prostřednictvím.
  • penále za opožděné podání daňového přiznání běží od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a činí 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300.000 Kč). Pokuta se nepředepíše, pokud nepřekročí 200 Kč.
  • daň je splatná 31.5., pokud je vyšší než 5.000 Kč, je možné ji rozložit do dvou stejných splátek, první se musí uhradit do 31.5., druhá do 30.11.
  • daň nižší než 30 Kč se nehradí s výjimkou daně za spoluvlastnický podíl na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a je vždy v minimální výši 50 Kč (i kdyby při výpočtu vycházela nižší).
  • den úhrady je ten, kdy dostane příslušný finanční úřad peníze na účet, není-li uhrazeno, od pátého dne po splatnosti (31.5.) nabíhají poplatníkovi úroky z prodlení, které jsou v současnosti 14,05 %. Nepřesáhnou-li 200 Kč, nepředepisují se.
  • finanční úřad zasílá na adresu poplatníka složenku s údaji pro placení platbě, poplatník může požádat o zaslání informací e-mailem, kde najde stejné informace jako na složence. Písemnou žádost musí doručit do 15.3.2023 na příslušný finanční úřad.

Dalibor Dražan

100klíčů

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Nastavení
Povolit vše