Porovnání vývoje cen realitního trhu Brno vs. Ostrava

Porovnání vývoje cen realitního trhu Brno vs. Ostrava

Eva Tuscherová 25. 10. 2021

V rámci mé kariéry realitní makléřky u společnosti 100klíčů mi byla nabídnuta možnost dočasného působení na Ostravsku.

Celkem bez zaváhání jsem výzvu přijala a vyrazila jsem z Brna na Ostravsko, seznámit se s místními poměry. Neobávala jsem se samotného procesu prodeje, ale spíše toho, jak rychle se mi podaří „vcítit“ se do fungování trhu, poměru nabídek a poptávek a reakcí klientů v daném místě.

Přišel první náběr, konkrétně dvoupokojového bytu v panelovém domě na poklidném sídlišti. S majiteli jsme si dohodli cenu, pod kterou by byt prodat nechtěli a jelikož na prodej nespěchali, zkusili jsme horní hranici mého odhadu s tím, že pravděpodobně budeme dávat slevu.

Cena odpovídala srovnatelným nabídkám bytů, byť o něco vyšší, po dohodě na zkoušku. Po aktivaci inzerce se ale rozjela vlna zájmu a stačil jeden prohlídkový den a měli jsme ideálního kupce.

Rychlost a zájem mě překvapil natolik, že jsem začala porovnávat cenový nárůst bytů v Ostravě za poslední rok a nestačila se divit, protože sahal až k 30 % i výš.

Najela jsem do realitního rychlíku s názvem Ostrava.

Obdobný scénář se opakoval u panelového bytu po celkové rekonstrukci, kde si majitelka sama stanovila cenu vyšší než u okolních nabídek, prodej trval necelý měsíc, ale jen z důvodu pro některé „horší“ lokality. S cenou jsme níže nešli.

Posledním a pro mě nejzajímavějším bytem, byl družstevní 3+1 v Orlové, která je vzdálena asi 10 km od Ostravy. Když bych tuto vzdálenost vztáhla směrem k Brnu, ceny jsou téměř obdobné a rozdíl minimální. K mému překvapení ale bylo, že ceny v Orlové byly snad o polovinu nižší než v Ostravě samotné.

Nacenění třípokojového, krásného bytu s velkou zasklenou lodžií a představa prodávajících o ceně, se kterou by se smířili, jsem se nesmířila já. Měla jsem přece porovnání ostravských cen bytů a bylo zřejmé, že i menší, ale plně občansky vybavené město, jako je Orlová, s růstem cen zaostávat nemůže a ani nebude. Navrhla jsem prodávajícím cenu asi o 300tisíc vyšší, než byla jejich původní představa. Zdálo se jim nereálné, že by se prodej za tuto cenu podařil, trvala jsem ale na svém, protože potenciál byl velký. A taky že ano. Kupující jsme našli vesměs také do měsíce.

Rychlost a dychtivost kupujících po investičních bytech, rychle mizící již tak nedostatečné množství nabídek a skokový nárůst cen v Ostravě ve mně evokoval stav obdobný situaci v Brně asi před třemi lety.

Moje „ostravská“ zkušenost je pro mě velkým přínosem, osobně vidím v Moravskoslezském kraji velký investiční potenciál a celkový rozvoj lokality k lepšímu.

A setkání se s tolika srdečnými lidmi byla více než k nezaplacení.

Pro úplnost uvádím graf znázorňující vývoj nabídkové ceny v Ostravě za poslední rok, porovnávající metráže a druhy vlastnictví, obecně je ale trend stále rostoucí.

Pokud vás budou zajímat bližší informace k cenám nemovitostí na jižní i severní Moravě, napište mi na eva.tuscherova@100klicu.cz.

 

Graf: Valuo

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Nastavení
Povolit vše